...

Avustralya’nın Mevsimi Hakkında Merak Edilenler

avustralya da mevsimler

Avustralya, dünyanın en büyük ülkelerinden biri ve küresel iklim çeşitliliğine sahip bir ülke. Bu nedenle, Avustralya’da mevsimler farklı bölgelerde farklı şekillerde yaşanabilir. Örneğin, Avustralya’nın kuzeyinde yılın büyük bir bölümü sıcak ve nemli iken, güneyinde yaz mevsimi daha soğuk ve nemli olabilir. Aşağıda Avustralya’nın mevsimleri hakkında daha fazla bilgiyi sizler için hazırladık.

Avustralya’da Kaç Mevsim Vardır?

Avustralya'da Kaç Mevsim Vardır
Avustralya’da Kaç Mevsim Vardır

Avustralya’nın iklimi, sekiz eyaleti ve bölgede büyük farklılıklar gösterir. Avustralya coğrafi büyüklüğü sebebiyle aynı zamanlarda çeşitli sıcaklıklar ve iklim değerleriyle karşılaşabileceğiniz bir ülkedir. Ülkenin birçok bölgesinde dört mevsim ve kuzeyde yağışlı ve kurak bir mevsim vardır. Türkiye’nin coğrafi konumu güney yarım kürede bulunduğu için Avustralya ile aralarında ciddi mevsimsel farklar bulunmaktadır. Avustralya kuzey yarım kürede bulunur. Kuzey yarım küredeki mevsimler ile güney yarım küredeki mevsimler tamamen zıttır. Avustralya’da Aralık-Şubat arası yaz mevsimidir; Mart-Mayıs arası sonbahardır; Haziran-Ağustos arası kıştır; Eylül-Kasım arası ilkbahardır.

İlginizi çekebilir: Avustralya Sağlık Sistemi

Temmuz’da ise hava sıcaklığı ülke genelindeki en düşük seviyededir. Avustralya’nın kuzey kesimi daha tropikal bir iklime sahiptir, yazın sıcak ve nemli, kışın oldukça ılık ve kuraktır, güney kesimleri ise ılıman yazlar ve serin, bazen yağışlıdır. Örneğin daha güneyde ve Antarktika’ya daha yakın olan Melbourne, özellikle Akdeniz iklimi yaşayan Perth ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha yağışlı ve daha soğuk kışlar yaşar.

Avustralya’da Hangi İklim Tipi Görülür?

avustralya iklim haritası
avustralya iklim haritası

Avustralya’nın iklimi, çoğunlukla subtropikal yüksek basınç kuşağındadır. Avustralya, geniş coğrafi boyutu nedeniyle birden fazla iklim türüne sahiptir. Avustralya’nın büyük bir bölümü çöldür ve yarı kuraktır. Sadece güneydoğu ve güneybatı köşeleri ılıman bir iklime ve orta derecede verimli topraklara sahiptir. Yıllık sıcaklık kuzey bölgelerde ortalama 27 derece iken, güneyde ise 13 dereceye kadar düşmektedir. Ülkenin en soğuk bölgesini ise güney bölgede yer alan Avustralya’ya bağlı ayrı bir ada olan Tazmanya adasının yayla ve yüksek kesimleri oluşturmaktadır.

Avustralya’nın en kalabalık ve turistlerin en çok uğradığı bölgesi olan Doğu Kıyısı ılıman bir iklime sahiptir. Melbourne, Sydney, Byron Bay, Surfers Paradise, Brisbane gibi büyük şehirler bu kıyıda bulunur. Melbourne’da bir günde dört mevsimi birden yaşamak yaygın bir durumdur, bir dakika sonra yağmura dönüşmeden önce hava güneşli olabilir. Sidney, yıl boyunca ılık ama ılıman bir hava yaşarken, Brisbane‘de hava daha sıcak ve kuru olma eğilimindedir.

Avustralya’da Kış Nasıl Geçer?

avustralya da kış
avustralya da kış

Avustralya’nın çoğu yerinde kış, Haziran’dan Ağustos’a kadardır. Avustralya, kutup bölgelerinden Güney Okyanusu ile ayrılan orta büyüklükte bir kıta olduğu için, kış aylarında kuzey yarımküredeki kıtaları kasıp kavuran türden soğuk kutup havası hareketlerine tabi değildir. Avustralya’nın kışı nispeten ılımandır. Avustralya’da kış aylarında ortalama sıcaklık 3° ile 11°C arasında değişmektedir. Soğuk genellikle sıfır derecenin altına inmez, ancak burada bazı soğuk gecelerle karşılaşabilirsiniz. ve yaz ve kış sıcaklıkları arasında kuzey kıtalarına göre daha az fark vardır ancak bu geçiş Avustralya’nın dağlık bölgelerinde ve yüksek yerlerde daha belirgindir.

İlginizi çekebilir: Avustralya Ekonomisi

Avustralya’da Kar Yağar mı?

Genelde, Avustralya sıcak, kumlu, çöl benzeri bir kıta olarak tasvir edilir. Bu ülkenin bazı bölgeleri için doğru olsa da, Avustralya’nın bazı bölgelerine kar yağdığı az bilinen bir gerçektir. Aslında, sıcaklıklar nadiren çok düşük olduğu için, Avustralya’da kış yaşayacağınız en keyifli kışlardan biri olabilir ve bu da mevsimin tadını çıkarmanıza olanak tanır. Avustralya’da her yıl üç ay boyunca güneyin bazı bölgelerinde kar yağar ve buralar hem yerel halk hem de turistler için keyifli olabilir. Hatta Avustralya’da başlıca Yeni Güney Galler, Tazmanya ve Victoria eyaletlerinde kayak yapabileceğiniz  birçok destinasyon da vardır. Avustralya’da, diğer ülkelerle kıyaslandığında yüksek olmasalar da birçok dağ mevcuttur. Kıtanın geri kalanı çok düz olduğu için de göze çarpıyorlar ve her yıl karla kaplanıyorlar. Avustralya’da kış, Haziran’dan Ağustos’a kadar sürer; ancak, ülkenin daha soğuk bölgelerinde Mayıs ayı başlarında veya Ekim ayı sonlarında kar görmeniz mümkündür.

Avustralya’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız iletişim kanallarımız yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
yds sınavı nedir

YDS Dil Sınavı Nedir?

Daha önce blog içeriklerimizde TOEFL, PTE, IELTS, Celta ve TAFE gibi dil sınavları ile ilgili bilgiler vermiştik. Bugün ise Türkiye’de

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin