ANA SAYFA   (0212) 236 57 93 / info@realegitim.com

Avustralya Üniversiteleri

Avustralya Üniversiteleri

Avustralya üniversiteleri; verdikleri kaliteli eğitim, geniş araştırma- geliştirme imkanları, mezuniyet  sonrası işe yerleşme oranları ve alanlarında dünya literatürüne ışık tutan makale ve yayınlarıyla dünya üniversite sıralamalarında daima üst sıralarda bulunurlar. Avustralya, toplam 43 üniversitesiyle sosyal bilimlerden sanata, spordan mühendisliğe kadar birçok alanda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunar.

Yurtdışında üniversite okuma oranı her geçen gün ülkemizde artış göstermeye devam ediyor. Özellikle Avustralya seçeneği, son dönemlerin en popüler tercihleri arasında yer alıyor. Tabi ki bunun kendine göre nedenleri, avantajları ve ülke olarak uluslararası öğrencilere sunduğu katkıları gibi önemli nedenleri vardır. Bu konuya ilerleyen satırlarda daha geniş bir şekilde değineceğiz. Öncesinden bilinmesi gereken konular hakkında sizlere bilgi verelim. “Avustralya nasıl bir ülkedir, yaşam koşulları nasıldır, eğitim dönemi ne zaman başlar, ne zaman sona erer?” gibi sorulara yanıt vererek Avustralya hakkında genel bilgi edinmenize yardımcı olalım.

Avustralya, Güney Yarımkürede, Okyanusya kıtasında yer alan bir ülkedir. Yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip olan ülkenin ılıman bir iklimi vardır. Mayıs ayından Ekim ayına kadar kışın yaşandığı ülkede Temmuz ayına gelindiğinde ülke genelinde hava sıcaklığının düştüğü görülür. Yüksek kesimlerde bu dönemde sıcaklık 5 ile -5 arasında düşerken tropik bölgelerde aynı dönemde sıcaklık derecesi 5 ile 30 derece arasında değişmektedir. Kasım ayından itibaren başlayan yaz sıcaklıkları, Nisan ayına kadar devam eder ve Avustralya’nın güney kesimleri bu dönemde en sıcak zamanları yaşar. Yani iklim olarak ülkemize zıt bir döneme sahip olmasından dolayı turistik amaçla ülkeye gidenlerin bu dönemlerde gitmeleri tavsiye edilir.

 

Avustralya’daki üniversiteler

Öğrenciler için kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra ülkedeki üniversiteler hakkında da biraz bilgi vermenin doğru olacağını düşünüyoruz. Avustralya üniversiteleri, kalitesi ve dünya genelinde bilinirliği ile dünyanın önde gelen okullarıdır. 39’u devlet üniversitesi, 2’si de özel olmak üzere toplam 41 üniversitenin bulunduğu ülkede, uluslararası öğrencilere sunulan yarı zamanlı çalışma izni sayesinde, başka ülkelerden gelen öğrenciler hem eğitimlerini tamamlama fırsatını hem de çalışarak yaşam masraflarını büyük oranda karşılama imkanları bulunuyor.

Avustralya’da okumanın birçok yönden avantajı vardır. Mesela burada herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrenciler, ek olarak 2 yıl çalışma izni alabiliyorlar. Öğrenciler böylece Avustralya’da çalışarak alanları ile ilgili uluslararası tecrübe edinmiş olarak ülkelerine dönerler. Mezun olan öğrenciler isterlerse Avustralya’da sürekli oturum iznine başvuru yaparak Avustralya’da daha uzun süre kalabilme şansı elde edilebilmektedir. Yani kariyer hedefine doğru giden bir öğrenci, üniversite eğitimini Avustralya’da tamamladığında çalışma hayatına da burada başlayabilmektedir.

Eğitim kalitesi bakımından dünyanın en gözde üniversitelerine sahip olan Avustralya, dünya genelinde bilinirlik kazanan ve tercih edilen Yeni Zelanda, Japonya ve Almanya gibi ülkelerdeki üniversiteleri geride bırakarak kalite bakımından dünyada ilk sıralarda yer alır.Tarihsel olarak yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlara göre şuana kadar Avustralya üniversitelerinde okuyan 9 öğrenci, “Nobel ödülü” almıştır. Dünya sıralamasına göre kıyaslandığında bu başaranın son derece yüksek olduğunu kolaylıkla ifade edebiliriz. Alınan Nobel ödüllerinin yanı sıra burada eğitim görmüş kişilerin sağlık alanında attıkları adımlar günümüzde, çoğu hasta için önemli bir şifa kaynağına dönüşmüştür. Nitekim Avustralya üniversiteleri ile eğitimi tamamlayan öğrenciler; Penisilin, Wi-Fi, biyonik kulak, ultrason, rahim ağzı kanseri aşıları gibi teknolojilerin ve ilaçların geliştirilmesine önemli katkıda bulunmuşlardır. Bu yönü ile Avustralya üniversitelerini değerlendirdiğimizde, Avustralya’nın son derece kaliteli olduğunu söyleyebilir ve üniversite eğitimini yurtdışında tamamlamak isteyenlere Avustralya’yı ilk tercihleri arasına almaları gerektiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

 

Avustralya üniversite fiyatları

Yüksek kalite standartlarında eğitimin verildiği Avustralya’da elbette üniversite fiyatları en çok merak edilen konulardan biridir. Avustralya’da üniversite fiyatları, üniversitenin prestijine ve sıralamasına, bölüme göre değişmektedir. Ancak genel olarak bir fiyat ortalaması söylemek gerekirse yıllık akademik eğitim ücretleri 25.000 – 45.000 AU$ arasında değişmektedir. MBA gibi bazı spesifik programlarda maliyetlerin daha yüksek olduğu görülebilmekte, kolej bünyesinde verilen  programlarda ise eğitim maliyetleri düşebilmektedir. Tabi bunlara ek olarak yaşam giderlerini de hesaplamak gerekir. Yine bu noktada da farklılıkların kişilere göre değişebileceğini söylemekte fayda vardır. Avustralya’nın kentlerine göre yaşam masraflarında farklılıkların görüldüğünü ilk olarak söylememiz gerekir. Tercih edilen şehre göre kira gideri ve kişisel gider rakamları birbirinden farklıdır. Fakat ortalama bir rakam vermek gerekirse, Avustralya’da bir kişinin yıllık gideri ortalama olarak 12000 – 18.000 AU$ arasında değişiklik gösterebilir. Avustralya’da üniversite okumanın ortalama maliyeti söylediğimiz gibi olsa da yine de ifade etmek gerekir ki bu durum, tamamen öğrencinin tercihlerine bağlı olarak değişmektedir.

 

Avustralya’da üniversite

Okul dönemi, insan hayatının en önemli evrelerinden biridir. Bu dönemde alınacak eğitim, ilerleyen dönemlerde kişilerin sosyal yaşamını, çalışma hayatını, aile hayatını ve kısaca tüm hayatını olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden ciddi anlamda eğitime önem vermek isteyen birinin tercihlerini sadece yurtiçi ile sınırlı tutmaması gerekir. Yurtdışında üniversite eğitimi, son yıllarda daha bir popüler hale gelmiştir. Ulaşım konusunda eskisine göre daha esnek ve cazip seçeneklerin de eklenmesiyle aileler çocuklarını daha rahat yurtdışında eğitime göndermeye başlamışlardır.

Avustralya’da üniversite eğitimi ise dünyanın diğer yerlerine göre çok daha fazla avantajı beraberinde getirir. Avustralya’nın en önemli avantajlarından biri öğrencilere okul döneminde  yarı zamanlı çalışma izni, tatil dönemlerinde  ise tam zamanlı çalışma izni verilmesidir. Tabi söz konusu çalışma izni olunca, hemen akla gelen ilk soru “ne kadar kazanırım?” oluyor. Buna da hemen cevap verelim; genellikle restoranlarda çalışan öğrenciler, saatlik ortalama 16-30AUD arasında para kazanabiliyorlar. Bu da bir öğrenci için yeterli bir miktar demektir.

Avustralya’da üniversite okumanın avantajları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Mesela Sydney Üniversitesi, ülkenin araştırma üzerine yoğunlaşan önemli bir  üniversitesidir. Avustralya’nın araştırma ağırlıklı 8 üniversitenin oluşturduğu “Group of Eight” üyesi olma özelliğine sahip olan Sydney Üniversitesi, eğitim ve program seçeneklerinin genişliği ve kampüs olanakları anlamında  öğrencilere sunduğu hak ve imtiyazlarla kendinden çokça söz ettiren üniversiteler  arasında yer almaktadır. Bunun gibi ülkede bulunan diğer üniversitelerde de eğitim kalitesinin son derece yüksek olması, program içeriklerinin sektörün ve modern çağın gerektirdiği güncellikte olması sayesinde öğrenciler hedeflerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.

 

Avustralya’da üniversite okumak

 Avustralya’da üniversite okumak, yurtdışında üniversite okumak isteyen birçok öğrencinin hayalini süsler. Avustralya üniversiteleri eğitim olanakları,  kampüs donanımı, geniş program seçenekleri, İngilizce pratik imkanı ve daha bir çok yönüyle bir öğrencinin beklentisini en iyi şekilde karşılar. Avustralya üniversiteleri, dünya genelinde bilinirlik kazanmaları sayesinde de daha fazla tercih edilen üniversiteler olmayı başarıyorlar. Böylesine eğitim düzeyi yüksek ve olanaklar bakımından kapsamlı seçeneklere sahip olan bir ülkede okumak ve aynı zamanda kozmopolit yaşam biçimi ile farklı insanları tanımak, sadece eğitim döneminde değil, eğitimden sonraki dönemde de kişiye artı sağlar. Bizce, yurtdışında okumayı göze alabilen bir öğrencinin kesinlikle ilk tercihini Avustralya üniversiteleri yönünde yapması gerekir.

Avustralya’da üniversite okumak demek,  dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim alıp, kariyerinize harika bir başlangıç yapacağınız anlamına gelir. Avustralya üniversitelerinin hemen hepsi ilk 500’de yer alır, Avustralya’da eğitim alıp diploma denkliği almak için Türkiye’de üniversite sınavlarına girmeniz gerekmez. Avustralya’da lisans eğitimi alıp, Türkiye’nin veya dünyanın önde gelen şirketlerinde çalışabilir veya en prestijli üniversitelerde akademik kariyerinize devam edebilirsiniz.

Şimdi Ara
Whatsapp