...

Avustralya’da Sağlık ve Sağlık Sigortası

Danışmanlarımızdan  Ücretsiz Bilgi Alın

Eğitim Tercihleriniz
Avustralyada Sağlık Hizmetleri

Yurtdışında eğitim almak isteyen ve bu anlamda gerekli araştırmaları yapmaya başlayan çok sayıda öğrenci vardır. Üniversite eğitimi, dil eğitimi, kurs ve sertifika programları kapsamında yurtdışında eğitim almak isteyenlerin araştırmaları gereken bazı önemli konular vardır ve bu konular netlik kazanmadan hangi ülkeye gidileceği ile ilgili karar vermek kesinlikle doğru değildir.

Yurtdışında eğitim için son dönemlerde en çok tercih edilen yerlerden biri Avustralya’dır. Gerek uluslararası öğrencilere sağladığı haklar ve gerekse de eğitimde sunulan avantajlar sayesinde eğitim dönemi çok rahat bir şekilde geçmektedir. Öğrencilere sunulan çalışma izni, Part-Time çalışmalarda tüm sosyal güvenlik haklarına sahip olmaları gibi birçok önemli konu öğrencilerin Avustralya’yı tercih etmelerinde önemli oranda etkili olmaktadır. Bir de Avustralya hakkında öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de sağlık ve sağlık sigortasıdır. “Avustralya’da sağlık ve sağlık sigortası” nasıl işler, şartları nelerdir, kimler yararlanabilir, öğrencilerin bu konudaki hakları nelerdir gibi sorular, cevabı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Bu sorulara cevap bulabileceğiniz bu yazıda, aklınıza takılan soruların son bulmasını sağlayacaksınız.

Avustralya’da sağlık sigortası “Medicare”

Avustralya’da devlet tarafından fonlanan umumi sağlık sigortasına “medicare” adı veriliyor. Medicare, Türkiye’deki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile benzer bir sistemdir. Aylık geliri belli bir oranın üzerinde olan çalışanlardan kesinti yapılır ve bu kesinti ile devlet tarafından fonlanan sağlık alanlarından faydalanılır. Avustralya devleti her yıl çeşitli tanılar, testler ve doktor muayeneleri için devletin işlem başına ödediği bir ücret vardır. Bunu “Medicare Benefit Schedule” adı verilen listelerle duyurur. Aylık geliri devletin belirlediği rakamlarda veya üstünde olan çalışanlardan “Medicare Levy” adı verilen vergi kalemi aracılığı ile kesinti yapar.

Avustralya’da sağlık ve sağlık sigortası olarak faaliyet gösteren medicareden, ülkenin vatandaşları ve süresiz oturma izni alan göçmenler yararlanıyor. Bunun dışında kalan kişiler yani öğrenciler ise özel sigorta yaptırıyorlar. Özel sigorta yaptırmak, vize şartlarından biri olduğu için bunun bir mecburiyet olduğunu belirtmemiz gerekir. Overseas Student Health Cover adı verilen Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortası, ülkeye geçici olarak gelen öğrencilerin yaptırmak zorunda oldukları bir sigortadır.

Öğrencileri daha yakından ilgilendiren bu sigorta tipi, Avustralya’ya gitmeden önce yani öğrencinin kendi ülkesinde başlatması gereken sigortadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Uluslararası Öğrenci Sağlık Sigortası vize için şart koşulan bir sigorta olduğu için vize işlemlerini yaparken sigortanın yapılması gerekir. Yani bir diğer deyişle öğrenci Avustralya’ya giriş yaptığı andan itibaren sigortalı olmak zorundadır.

Avustralya, gelişmiş diğer ülkelerle yakın bağlantısı olmayan bir ülkedir, konumundan dolayı ve siyasi tutumundan dolayı sağlık sigortası üzerinde bir hayli durulmaktadır. Öğrenciler, sağlık sigortası yaptırırken kısmi olarak yaptırmazlar, eğitim alacakları dönemi tamamen kapsayan sigorta şeklini yapmaları gerekir. Yani ikinci bir defa yeniden sigorta yaptırılmaz.

Öğrencilik dönemi, kişinin kararlarına bağlı olarak veya derslerinde gösterdiği başarı oranına göre değişebilmektedir. Mesela lisans eğitimini Avustralya’da tamamlamış ama yüksek lisans eğitimini de burada almak isteyen öğrencilerin sağlık sigortalarını yenilemeleri gerekir. Kısa süreli eğitim programları olarak değerlendirilen dil eğitiminde bile sağlık sigortası en çok önem verilen konulardan biridir. Eğitim dönemini uzatmak isteyen öğrencilerin, eğitim süresi bitmeden önce Göçmenlik bürosuna başvurup sigortalarını uzatmaları gerekir. Aksi bir durumda öğrencinin vizesine el konulabilir.

Avustralya, sağlık konusuna önem veren ve üzerinde titizlikle duran bir ülkedir. Vize işlemlerinde sağlık sigortası ile ilgili bir eksiğiniz yoksa ve burada kaldığınız dönem içerisinde ülke kurallarını ihlal etmediğiniz sürece, rahatlıkla eğitiminizi alabilirsiniz.

Avustralya’da sağlık ve sağlık sigortası hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve yapmanız gerekenlerin neler olduğunu öğrenmek için yurtdışı eğitim danışmanlığında marka haline gelmiş kurumumuz ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Eğitim hayatınızın daha sağlıklı ilerlemesi ve herhangi bir problem ile karşılaşmadan eğitiminize devam edebilmek için işlemlere geçmeden önce mutlaka bizimle iletişime geçin.

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin