...

Avustralya Sağlık Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Eğitim Tercihleriniz

Avustralya sağlık sistemi, birçok farklı türde ve düzeyde hizmet sunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, Avustralya’nın sağlık sistemini dünyanın en verimli 32. sistemi olarak sıralıyor. Avustralya sağlık hizmetleri, kaliteli hastaneler ve klinikler ile son teknoloji teşhis ve test tesislerini içerir.

Sistemin iki ana bölümü vardır: kamu sağlık sistemi ve özel sağlık sistemi. Avustralya’da halk sağlığı devlet tarafından Medicare aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu sağlık programı, tüm Avustralya vatandaşlarını ve daimi ikamet edenleri kapsar. Medicare tıbbi randevuları, ilaçları ve hastane bakımını düşük maliyetle veya ücretsiz olarak sağlar ve çok çeşitli hastane hizmetlerini içerir.

İlginizi çekebilir: Avustralya’da Yaşam

Hükümet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri yeterli olsa da, Avustralyalıların yaklaşık yarısının da özel bir sağlık sigortası vardır. Hükümet, kamu sağlığı üzerindeki baskıyı azaltmak için halkını özel sağlık sigortası almaya teşvik eden stratejiler sürdürmektedir. Ayrıca, kamusal sağlık sistemi optik gözlükleri, diş masraflarını veya ambulans bakımını karşılamamaktadır. Özel sağlık sigorta karşılar. Öğrencilerin yaptırmak zorunda olduğu özel sağlık sigortalarının (OSHC) birçoğu diğer ekstra hizmetleri de kapsar. Bu sebeple öğrenci değil, Avustralya vatandaşı da olsanız Avustralya’da özel sağlık sigortası poliçesi birçok avantaj sağlar ve Avustralya sakinleri tarafından da tercih edilir.

Avustralya’da herhangi bir rahatsızlık yaşadığınızda başlangıç noktanız Genel Pratisyenlerdir. Size tanı koyabilmek için ilgili testleri de düzenleyebilirler ve sizi uzmana, hastaneye veya alternatif bakıma sevk edebilirler. Bu hizmet Türkiye’deki ‘aile hekimliği’ sistemine benzetilebilir.

Ayrıca Avustralya’da sağlık hizmetleri, PHN’ler (Primary Health Networks) aracılığıyla geliştirilmiştir. Avustralya’da 31 PHN mevcuttur. PHN özellikle kötü ve riskli sonuçlanabilecek hastaların doğru zamanda doğru bakımı almasını koordine etmek için çalışan, Avustralya Hükümeti tarafından finanse edilen bağımsız kuruluşlara denir.

avustralya sağlık sigortaları
avustralya sağlık sigortaları

Avustralya’da Hangi Sağlık Sigortaları Var?

Yurtdışından Avustralya’da öğrenci vizesiyle giden öğrenci, kaldığı süre boyunca sağlık sigortasına sahip olmak zorundadır. Öğrencinin Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC) satın alması ve Avustralya’da bulunduğu sürece sigortasını güncel tutması gerekmektedir. OSHC, uluslararası öğrencilerin Avustralya’dayken ihtiyaç duyabilecekleri tıbbi ve hastane bakım masraflarını karşılamalarına yardımcı olur. OSHC ayrıca ambulans kapsamını ve sınırlı farmasötikleri de içerir.

Avustralya vatandaşları için özel sağlık sigortası isteğe bağlıdır. Birçok kişi veya aile, fizyoterapi veya ortodonti gibi ek sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için özel sağlık sigortası satın almaktadır. Bunu, Medicare Ek Harç Ücretini ödememek için yapan kişiler de vardır. Çünkü bu ek ödeme, geliriniz belirli bir seviyenin üzerindeyse ve özel sağlık sigortanız yoksa devlete ödenmesi gereken bir vergidir.

İlginizi çekebilir: Avustralya’da asgari ücret ne kadar?

Avustralya’ya gelen tüm uluslararası öğrenciler sigortalarını özel sağlık sigortaları sağlayıcıları arasından, istediğiniz sağlık sigortasının türünü ve poliçenizde olmasını istediğiniz özellikleri sunan birini seçebilirsiniz.

Avustralya’da bulunan başlıca sağlık sigortası şirketleri;

 • Medibank
 • Bupa
 • HCF
 • HBF
 • Nib
 • CBHS
 • ahm

MBS (Medicare Benefits Schedule) Nedir?

Medicare Yardım Programı (MBS), bir tedaviye ihtiyacınız olduğunda Avustralya hükümetinin indirim ödeyeceği tıbbi hizmetlerin bir listesidir. Eğer özel bir hastanede tedavi görüyorsanız ücretlendirmeler devlet hastanesi ücretlendirmeleri dışına çıkabilir.

Örneğin hastane dışında bir doktoru ziyaret ettiğinizde Medicare, bir pratisyen hekim için Medicare Fayda Programı (MBS) ücretinin %100’ünü ve bir uzman tarafından sağlanan hizmet için MBS ücretinin %85’ini geri ödeyecektir. Doktorunuz Medicare’i doğrudan faturalandırırsa (toplu faturalandırma), herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.

Avustralya Sağlığında Neler Ekstraya Giriyor
Avustralya Sağlığında Neler Ekstraya Giriyor

Avustralya Sağlığında Neler Ekstraya Giriyor?

Hükümetin sağladığı sağlık sigortası bir takım sağlık hizmetlerini kapsamaz, ancak özel sağlık sigortaları kapsar. Genellikle Medicare tarafından karşılanmayan hizmetlerden bazıları;

 • Diş ve ortodonti muayenesi ve tedavisi
 • Göz hastalıkları muayenesi ve tedavisi
 • Fizyoterapi, mesleki terapi, konuşma terapisi, kayropraktik hizmetleri
 • Evde hemşire/bakım hizmetleri
 • Acil veya acil olmayan ambulans hizmetleri
 • Numaralı gözlükler, çerçeveler veya kontakt lensler
 • İşitme cihazları ve diğer tıbbi cihazlar
 • Kozmetik cerrahi

Birçok Avustralyalının özel sağlık sigortası yaptırmayı seçmesinin diğer nedeni tercih edilen hastanede tedavi olma olanağı ve uzun bir bekleme listesine tabi olmadan hızlı tedavi olabilme hakkına sahip olabilmeleridir.

Avustralya’da İlaçlar Nerelerden Alınıyor?

Avustralya’da ilaçlarınızı nereden alacağınız, ilacın türüne bağlıdır. Eczaneler dışında, bazı reçetesiz (over-the-counter) satılan ilaçlar ve tamamlayıcı veya alternatif ilaçlar için süpermarketlerden veya doğrudan doktorunuzdan ilaç satın alabilirsiniz. Ayrıca Avustralya’da internetten ilaç satın almak Türkiye’nin aksine mümkün ve yasaldır. Çevrimiçi ilaç satın almak daha ucuz ve rahat olabilirken, bazı web siteleri güvenli olmayabilir, bu yüzden dikkatli olmak gerekir. İnternetten ilaç satın almadan önce, eczanenin Avustralya’da bulunup bulunmadığını ve meşru bir işletme olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Ayrıca Avustralya’da, tüm ilaçların satışı Therapeutic Goods Administration (TGA) tarafından onaylanmalıdır. TGA, Avustralya Hükümeti Sağlık Bakanlığı’nın bir bölümüdür.

Ayrıca, Avustralya’ya giren yolcular, acil kullanım ve kişisel kullanım için yanlarında küçük miktarlarda ilaç ve tıbbi cihaz getirebilirler.

Avustralya’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız iletişim kanallarımız yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

University Of Wollongong

University Of Wollongong

University of Wollongong, Avustralya’nın New South Wales eyaletinde Wollongong şehrinde bulunur ve Sydney’in 85 Km güneyinde yer alır. 1951 yılında kurulmuş olan University of Wollongong

AUSTRALIA IS BACK!

AUSTRALIA IS BACK! Avustralya Sınırları Uluslararası Öğrencilere 1 Aralık’ta Yeniden Açılıyor! Avustralya yaklaşık 20 ay gibi uzun bir aradan sonra 1 Aralık itibariyle uluslararası öğrencileri

Avustralya Üniversite ve Master Danışmanlığı

Avustralya Eğitim Dünyası : Avustralya Üniversite Yerleştirme Hizmetleri 39 Prestijli üniversitesiyle Avustralya, dünyanın en çok öğrenci çeken ülkelerinden biridir. Avustralya’daki üniversiteler mühendislikten sosyal bilimlere akla

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin