...

Avustralya İklimi Nasıl?

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Eğitim Tercihleriniz

Avustralya, Güney Yarım Kürede yer alan bir ada ülkesi olarak Okyanusya kıtasında bulunmaktadır. Teritoryal büyüklük sıralamasında 6. sırada olmasıyla beraber, Avustralya ülkesinin iç bölgeleri kuru boşluklarına ve güney bölgelerdeki sıcak alanlara kadar farklı çeşitlilikte iklim bölgeleri olmaktadır. Bu sebeple Avustralya’da tek bir iklimden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Avustralya iklimi Türkiye’dekinin tam tersi durumundadır. Avustralya’da Ekim ayından Nisan ayına kadar 6 ay yaz, Nisan ayından Ekim ayına kadar ise 6 ay kış yaşanmaktadır. Avustralya’da uzun bir zaman kalmayı planlıyorsanız farklı mevsimleri yaşayabilmek mümkündür. Haziran- Eylül arasını Queensland’ı ve iç bölgelerdeki çölleri ziyaret ederek geçirebilir daha sonra baharda açan çiçekleri görmek için Batı Avustralya’ya geçersiniz. Yazın sıcak günleri ve ılık akşamları için de güneybatıya devam edersiniz.

Avustralya’da Kaç İklim Var?

Avustralya’nın uçsuz bucaksız toprakları bölgeden bölgeye çok büyük iklim farklarını da meydana getirmiştir. Avustralya’nın güneydoğusunda, Tasmania’da Alp iklimi görülürken Kuzey topraklarında, Darwin’de Astropikal Muson İklimi hakimdir. Sydney, Brisbane, Melbourne, Adelaide ve Perth gibi sahil şeridinde yer alan şehirler ılık kışlar ve sıcak yazlar geçirirler. Bu sebeple öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Darwin ve Cairns şehirlileri ise tropik iklime sahiptir;hem yağışlı hem de kurak mevsimler yaşamaktadırlar. Avustralya’da kışlar genellikle sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşüyor. Ayrıca Avustralya kış aylarında bazı soğuk geceler yaşayabilirsiniz. Haziran ve Temmuz genellikle en soğuk aylardır.

Avustralya’da Kar Yağıyor mu?

Avustralya’da kış mevsimi en belirgin şekilde haziran ve ağustos aylarında görülür. Bütün eyaletlerde kar yağışı görülmez, kar yağışı ve soğuk iklim sevenlerin belirli yerleri tercih etmesi gerekecektir. Belli başlı destinasyonlardan bazıları Avustralya Alpleri Perisher, Thredbo, Charlotte Pass, Mt Hotham, Falls Creek gibi. Metropol şehirlerde örneğin Sydney’de kar yağışı son derece nadirdir.

Avustralya’da Çöl Var mı?

Avustralya oldukça fazla iklim çeşitliliğine sahip bir kıtadır. Bu çeşitliliğin oluşmasında; bulunduğu basınç kuşağı, okyanus akıntıları, sürekli rüzgarlar ve yer şekilleri etkileri olmuştur. Avustralya’nın iç kesimleri oldukça kurak çöllerden oluşmaktadır. Yerleşime uygun olmayan çöl kısmı ana karanın yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Büyük Victoria Çölü, Avustralya’da bulunan en büyük çöldür.

Ayrıca Avustralya hakkında detaylı bilgilere erişebileceğiniz sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Son olarak, aşağıda Avustralya iklim haritasını daha detaylı ve net bir şekilde görebilirsiniz.

avustralya iklim haritası
avustralya iklim haritası

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Avustralya Öğrenci Vizesi Değişiklikleri

Avustralya Hükümeti 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle Avustralya öğrenci vizesinde köklü değişikliklere gitmiştir. Yeni vize düzenlemeleriyle SSVF-Simplified Student Visa Framework yani Basitleştirilmiş Öğrenci Vizesi Sistemine

Akın Baran Avustralya Dil Okulu Öğrenci Görüşü

Akın BARAN – Sydney / Avustralya

Uzun zamandır hayalim olan ve gerçekleştirmek istediğim yurtdışı macerasına Avustralya Brisbane’ı seçerek başlayarak ne kadar doğru ve isabetli bir kara verdiğimi şimdi daha iyi anlıyorum.

Samet ERKUT - Sydney / Avustralya Öğrenci Görüşü

Samet ERKUT – Sydney / Avustralya

Yurtdışında eğitim deyince hemen herkes orada ne yaparız, nerde kalırız gibi şeyler düşünür. Ben de 2010 yılında universiteden mezun olduktan sonra yurtdisinda İngilizce eğitimi almak

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin