...

Avustralya’da Çalışma

Danışmanlarımızdan  Ücretsiz Bilgi Alın

Eğitim Tercihleriniz
Avustralya'da Çalışma

Avustralya, uluslararası öğrencilerin son dönemlerde üniversite eğitimi ve dil eğitimi için en çok tercih ettikleri ülkelerden biri olmayı başardı. Daha önceki dönemlerde İngiltere ve Amerika’da eğitimi alma oranları çok daha yüksek iken gelişen imkanlar, ulaşım ve iletişimin daha kolay hale gelmesi ile birlikte Avustralya’nın öğrencilere sağladığı hakların artması ile birlikte Amerika ve İngiltere seçeneklerinden daha fazla Avustralya’nın tercih edilmesini etkiledi.

Uluslararası öğrenciler, hangi ülke olursa olsun eğitim aldıkları dönemlerde eğitim harçları ve kişisel masraflarının altından kalkarken bir şekilde ekonomik özgürlüklerini yakalamak ve ailelerine daha fazla yük olmamak için çalışmayı tercih ediyorlar. Ancak bazı ülkelerde öğrencilere çalışma hakkı verilmemektedir veya cüzi bir zaman diliminde çalışma hakkı tanındığı için yeteri kadar ekonomik istikrara sahip olunmamaktadır. Bu da öğrencilerin eğitim almak için ülke seçimi yaparken çalışma izninin verildiği ve ücretlerin dolgun olduğu ülkeleri tercih etmelerini etkiliyor. Avustralya’da çalışma izni, öğrencilere sunulan haklardan biridir. Uluslararası öğrenciler, akademik eğitim aldıkları dönemde Avustralya’da haftada 20 saat çalışma iznine sahiptirler, bu dönem dışında kalan zamanlarda ise full-time çalışma hakkını kazanabiliyorlar. Yani eğitim alırken bir yandan ekonomilerini güçlendirerek ailelerine daha fazla yük olmak istemeyen öğrenciler için ideal seçeneklerden birinin Avustralya olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz

Avustralya’da öğrenciler hangi işlerde çalışabilirler?

Öğrencilik döneminin biraz daha dersler konusunda yoğun geçmesi gerekir. bu yüzden çalışma izni verilse de öğrencilerin hem kendilerini yormayacakları bir iş bulmaları gerekir hem de ücretlerin dolgun olması gerekir. Avustralya, uluslararası öğrencilere çalışma alanları konusunda çok cömertçe davranan bir ülkedir. Şirketler, genellikle çalışma arkadaşı olarak Part-Time çalışan öğrencileri daha fazla tercih ederler. Bunun nedeni hem şirketler açısından personel maliyetlerinin daha düşük olmasıdır hem de yasal olarak öğrenci çalıştırmak zorunda oldukları içindir. Turizm, tarım, satış-pazarlama alanlarında daha çok öğrencilerin tercih edilmesi ve öğrencilerin iş yükünün hafif olması açısından kendilerinin de bu gibi işleri tercih etmesi, Avustralya’da turizm sektöründe ve öğrencilerin tercih ettikleri diğer sektörlerde öğrenci ağırlıklı personellerde artışın yaşanması görülmektedir.

Avustralya’da çalışma iznine sahip olan öğrencilerin yukarıda söylediğimiz sektörlerde çalışmaları kazanç açısından olduğu gibi bir de devletin sağladığı avantajları da yakalamalarına imkân sağlıyor. Asgari ücret, iş sağlığı ve güvenliği, günlük maksimum çalışma saatleri gibi kurallar, Avustralya devletinin part-time çalışanlar için de şart koştuğu kurallardır. Yani öğrenciler çalışırken diğer bazı ülkelerde olduğu gibi çok zahmet çekmezler ve haklarını tam olarak elde ederler.

Yabancı bir ülkede olmak belli bazı sıkıntılara neden olur ilk dönemlerde. Mesela yer bilmemek, işletmelerin hangi bölgelerde olduğunu bilmemek, şartların nasıl olduğunu bilmemek gibi durumlar, öğrencilerin zorlanmalarına neden olabiliyor. Ama teknoloji ve internet dünyasının gelişmiş bir yapıya sahip olması sayesinde öğrenciler az biraz zorlansalar da iş bulma konusu “imkânsız” olmaktan çıkıyor. Burada eğitim alan öğrenciler, iş bulmak için genellikle  seek.com.au ve Workforce Australia sitelerini kullanırlar. Türkiye’deki benzer sitelerle aynı özelliklere sahip olması, İngilizce pratiğinde biraz kendini geliştirmeyi başarmış öğrencilerin kolaylıkla sitelerden iş bulmalarına yardımcı oluyor.

 

Türkiye’den Avustralya’da eğitim almak için giden öğrencilerin çalışma izni konusunda en çok merak ettikleri şeylerden biri de “öğrenciler Avustralya’da ne kadar kazanırlar?” sorusudur. Avustralya, öğrenciler için birçok imkânların seferber edildiği bir ülkedir ve çalışma konusunda yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet denetimleri sıkı tutulur. Part-time çalışan öğrenciler ile full-time çalışan öğrenciler eşit haklara sahiptirler bu da öğrencilerin çalışırken herhangi bir şüpheye girmelerini engelliyor. Ortalama çalışma saati başına 15-20 AUD kazanan öğrenciler için bu paranın yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Mesela ortalama günde 3 saat çalışan öğrenci 60 AUD kazanır bu da Türk lirası ile 240 TL eder. Bir öğrenci için kişisel masraflarını karşılamak için yeterli sayılabilecek bir rakamdır.

Türkiye veya diğer bazı ülkelerde Part-Time çalışan öğrenciler ciddi anlamda zorlanırlar. Devlet denetiminin yeteri kadar olmaması ve sosyal hakların tam olarak verilmemesinden kaynaklanan bu durum, Avustralya’da çalışma iznine sahip olan öğrenciler için geçerli değildir. Rahat koşullarda, öğrencilerin derslerine engel olmayacak şekilde iş bulabileceklerini söyleyebiliriz.

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin