...

TAFE Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Avustralya'da TAFE Eğitimi Almak

TAFE kısaltması, Technical and Further Education (Teknik ve İleri Eğitim) anlamına gelir. TAFE, okul ve üniversite arasındaki boşluğu kapatmak için tasarlanmıştır ve her yaştan öğrenciye çeşitli çalışma alanlarında önemli teori ve pratik deneyim sağlar.

Avustralya’da liseden sonra IT, işletme, elektrik, elektronik, güzellik, tasarım, çocuk bakımı, muhasebe, işe alım, ve daha pek çok mesleki alanda eğitim sağlayan, devlet tarafından yürütülen bir sistemdir. Üniversitede daha çok teorik bir eğitim verilirken TAFE programları ise belirli bir alanda o işi yapabilmek için gerekli olan teknik ve pratik bilgi ve becerilere odaklanır.

TAFE programları, kişinin iş hayatında çalışırken de mesleki anlamda hem teorik hem de pratik olarak ilerleyebilmesi için gereken bilgi ve becerilere sahip olmasını hedefler.
TAFE, ülkenin temel alanlarda ihtiyaç duyulan yetkin işgücü ve beceri eksikliklerini gidermeye yardımcı olur. Bu şekilde, insanlar tam potansiyellerine ulaşabilir ve Avustralya ekonomisinin ilerlemesine yardımcı olabilir.

Avustralya eğitim sistemiyle ilgili harika şeylerden biri, yüksek öğrenimi tüm vatandaşlar için erişilebilir kılmasıdır. Bu nedenle TAFE, lisans derecelerine giden alternatif bir yol olarak da kullanılmaktadır.

Tüm TAFE kursları, eğitimin kalitesinde ve kapsamında tutarlılığı sağlamak için Avustralya hükümetinin önceden belirlenmiş bir ulusal standartlara uygun verilir. Avustralya’daki her bölgenin kendi TAFE enstitüleri vardır ve böylece öğrenciler evlerinden uzaklaşmadan en kolay ulaşabilecekleri TAFE kurumlarında eğitimlerine kolayca devam edebilirler.

TAFE Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar
TAFE Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar

TAFE, VET ve AQF Sertifikalarının Farkları Nelerdir?

TAFE ve VET birçok yönden örtüşür, ancak aralarında bazı farklılıklar vardır.

VET (Mesleki Eğitim ve Öğretim) belirli bir mesleğe odaklanır. Verilen eğitim genel olmayıp, bir alandaki belirli bir alana veya işe dar bir şekilde odaklanmıştır. Kurslar öncelikle pratiktir ve akademik değildir. VET kursları genellikle belirli bir işe girecek olan okuldan ayrılanlara yöneliktir; örneğin, sıhhi tesisat veya tuğla örme. Bununla birlikte, Avustralya’daki VET kursları, öğrencilere daha bütüncül bir eğitim sağlayarak genişliyor ve TAFE programlarına bu açıdan benzerlik gösterir.

TAFE (Teknik ve İleri Eğitim) kursları hem akademik hem de oldukça pratik temellidir. Bu da yalnızca sınırlı bir alana değil, alanı destekleyen dinamikleri de etkileyen daha kapsamlı bir mesleki eğitimdir. Nitelikler derecelendirilir, bu nedenle Sertifika I kursları liseyi bitirmemiş olanlar için uygundur. Daha sonra, üniversiteye girmelerine ve lisans derecelerini tamamlamalarına izin veren İleri Diploma(advanced diploma) seviyesine kadar ilerleyebilirler.

AQF, Avustralya Nitelikler Çerçevesi anlamına gelir; okul, VET ve TAFE yeterliliklerini içeren eğitim ve öğretim sektörünü ve ayrıca bu yeterlilikleri sağlayan kurumları düzenler. Öğrencilerin ve işverenlerin eğitimlerinin kalitesine güvenmelerini sağlar.

TAFE Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar
TAFE Sertifikası Nedir ve Ne İşe Yarar

Neden TAFE’ye Gitmelisiniz?

TAFE okuyarak, akademik eğitim ve pratik eğitim deneyimini birleştirebilir, mesleki olarak daha avantajlı bir şekilde kariyerinize başlayabilirsiniz. TAFE Programı okumanın avantajları:

 • TAFE programlarının giriş koşulları, üniversiteler kadar katı değildir. İngilizce şartını yerine getirdiğiniz takdirde sertifika kursları için herhangi bir giriş olmadan programa başlayabilirsiniz.
 • TAFE programlarının ders programı kısmi olarak online sunulabilir ve bu öğrencilere okul dışında daha esnek çalışma fırsatı sunar.
 • TAFE programlarının başlama tarihleri üniversitelere göre daha esnektir.
 • TAFE programları daha uygun maliyetlidir ve yüksek eğitimi üniversitelerle karşılaştırıldığında daha erişilebilir kılar.
 • TAFE okuyarak aldığınız kredilerin tamamını saydırarak 1 yıl da üniversitede lisans tamamlama yaparak lisans diploması alabilirsiniz.
 • Bazı TAFE enstitüleri, lisans derecesi kursları ve yüksek lisans sertifikaları ve diplomaları sunabilir, böylece başka bir okula geçiş yapmak zorunda bile kalmayabilirsiniz.
 • TAFE, kariyerini değiştirmek isteyen ve eski mesleğinde çalışırken yeni mesleği için eğitim almak isteyen kişiler için idealdir.
 • TAFE, sürekli mesleki gelişim için kullanılabilir. Kısa kurslar, yeni bir hobi geliştirmek veya mevcut hobi becerilerini genişletmek için de kullanılabilir.

Avustralya TAFE Başvuru Koşulları ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport kopyası
 • Diploma
 • Transkript
 • IELTS veya TOEFL skoru
 • CV
 • Akademik veya iş referans mektubu

Avustralya’da TAFE programları ile ilgili detaylı bilgi için bize her zaman 0216 348 48 38 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, Avustralya’da eğitim almak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
yds sınavı nedir

YDS Dil Sınavı Nedir?

Daha önce blog içeriklerimizde TOEFL, PTE, IELTS, Celta ve TAFE gibi dil sınavları ile ilgili bilgiler vermiştik. Bugün ise Türkiye’de

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin