...

PTE Sınavı Nedir ve Ne İşe Yarar?

pte sınavı nedir ve ne ise yarar

PTE (Pearson Test of English Academic), bilgisayar tabanlı yeni bir uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. Bu sınav, YDS, IELTS ve TOEFL’a alternatif olarak geliştirilmiş olup, YÖK ve pek çok yabancı üniversite tarafından eşdeğerlilik kabul edilen bir sınavdır. PTE sınavının en büyük avantajlarından biri, sonuçların 5 iş günü içerisinde açıklanıyor olmasıdır. PTE sınavında da aynı IELTS sınavında olduğu gibi dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerisi değerlendirilmektedir.

Not: Avustralya’da dil okulu fiyatlarını merak ediyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

PTE Sınavı Ne Zamandır Yapılmaktadır?

PTE sınavı 26 Ekim 2009 tarihinde dünyanın belirli bölgelerinde kullanıma açılmış bir sınavdır. Ayrıca 16 Kasım 2021 tarihi itibariyle de daha önce daha uzun olan sınav süresi 2 saate indirilmiştir.

PTE Sınavının Aşamaları Nelerdir?

PTE sınavı güncel olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

Yukarıda da göreceğiniz üzere, en uzun bölüm konuşma ve yazma bölümüdür. Bunun nedeni ise iki farklı değerlendirmenin aynı anda yapılıyor olmasından kaynaklıdır.

PTE Sınavının Puanlama Sistemi Nasıldır?

Bu sınavın puanlama sistemi aşağıdaki gibi çalışmaktadır.

PTE Sınav Puanı Nasıl Hesaplanır?

 • PTE Sınavı, İngilizce dil yeterlilik sınavıdır ve dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini ölçer.
 • PTE Sınavının her bölümü 10-90 puan aralığında değerlendirilir ve bunların ortalaması ile de toplam sınav sonucunuz hesaplanır.
 • PTE Sınavının YDS ile eşdeğerlik tablosu da vardır.

PTE Sınavı Hangi Ülkelerde ve Üniversitelerde Kabul Edilir?

PTE Sınavı, dünyadaki binlerce eğitim kurumu tarafından kabul edilmektedir ve ayrıca vize amacıyla İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetleri tarafından da kabul ediliyor. PTE Sınavını kabul eden bazı prestijli üniversiteler ise aşağıdaki gibidir.

PTE Sınavı Başvuru Süreci

PTE sınavı için başvuru sürecini görebileceğiniz yol haritasını aşağıda görebilirsiniz.

 • PTE Sınavına kaydolmak için öncelikle bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekmektedir.
 • Kullanıcı hesabınızla giriş yaptıktan sonra size uygun gelen test merkezini ve tarihi seçerek ödeme işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.
 • PTE Sınavına 24 saat kalana kadar kayıt olabilirsiniz.
 • PTE Sınavının ücreti sınav kaydının en sonunda ödenmektedir.

PTE Sınav Ücreti Ne Kadar?

PTE Sınav ücreti Temmuz 2022 tarihi itibariyle 2150 TL veya 2300 TL arasında değişmektedir. Sınav ücretini kredi kartı (Visa, MasterCard, American Express ya da JCB) ile ödemeniz gerekmektedir. Sınav ücreti bu noktada sınav kaydının en sonunda ödenmektedir.

PTE Sınavının Test Merkezleri Nerede?

PTE sınavına Türkiye’de girebileceğiniz yerler aşağıdaki gibidir:

 • Yıldız Teknik Üniversitesi SEM – İstanbul
 • British Side English Language School – İstanbul
 • Pearson Professional Centers – İstanbul
 • İstanbul Üniversitesi – İstanbul
 • Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu – İstanbul
 • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi – Ankara
 • British Side – Ankara
 • Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Sarıçam Yerleşkesi – Adana
 • Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu – Denizli
 • Atatürk Üniversitesi – Erzurum
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu – İzmir
 • ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü – Kıbrıs
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
yds sınavı nedir

YDS Dil Sınavı Nedir?

Daha önce blog içeriklerimizde TOEFL, PTE, IELTS, Celta ve TAFE gibi dil sınavları ile ilgili bilgiler vermiştik. Bugün ise Türkiye’de

IELTS sınav ücreti, sınavın düzenlendiği ülkeye ve sınav moduna (Akademik veya Genel Eğitim) göre değişebilir. Ayrıca, online veya fiziksel olarak gerçekleştirilen sınavların ücretleri de farklılık gösterebilir. Dünya genelinde, IELTS sınav ücretleri genellikle 150-250 dolar arasında değişir. Ancak, ücretler farklı ülkelerde ve sınav merkezlerinde farklılık gösterir. Ücretler, sınav merkezlerinin web sitelerinde veya IELTS resmi web sitesindeki ücretler sayfasında yayınlanır. Ayrıca, sınav merkezleri farklı ek ücretler de talep edebilirler. Örneğin, sınavın online olarak gerçekleştirilmesi durumunda, adayların bilgisayarlarına uygun bir kamera ve mikrofon kurmaları gerekebilir. Bu nedenle, adayların sınav merkezlerinin web sitelerinde belirtilen tüm ücretler hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Sonuç olarak, IELTS sınav ücretleri, düzenlendiği ülkeye, sınav moduna ve sınavın online veya fiziksel olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bağlı olarak değişebilir. Adayların, sınav ücretleri hakkında doğru bilgi sahibi olmak için sınav merkezlerinin web sitelerini ve IELTS resmi web sitesini düzenli olarak kontrol etmeleri önerilir.

IELTS Sınavı Nedir ve Ne İşe Yarar?

IELTS (International English Language Testing System) dünya genelinde İngilizce dil yeterliliğini ölçmek için yapılan bir sınavdır. Özellikle yurt dışında eğitim,

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin