...

AVUSTRALYA’DA EĞİTİM SONRASI ÇALIŞMA İZİNLERİNDE YENİ DÜZENLEME

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Eğitim Tercihleriniz

AVUSTRALYA’DA YÜKSEK EĞİTİM SONRASI  5 YILA VARAN ÇALIŞMA İZNİNE SAHİP OLABİLİRSİNİZ.

Avustralya Hükümeti, bu yılın Temmuz ayında Lisansüstü Geçici Vize Programındaki düzenlemelerin yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Avustralya Hükümeti, eğitim sonrası lisansüstü geçici vize programında değişikliklerin yapılacağını ilk olarak 2023 yılında Aralık ayında açıkladığı yeni göçmenlik stratejisi programı aracılığı ile duyurmuştu.  

Avustralya İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni değişiklikler ile ilgili daha fazla ayrıntı vererek öncelikle şimdiki adı “Eğitim Sonrası Çalışma Programı (The Post-Study Work Stream)”’nın, “Yüksek Eğitim Sonrası Çalışma Programı (Post-Higher Education Work Stream)” olarak değişeceğini belirtmiştir.

Eğitim sonrası çalışma haklarına ilişkin değişiklikle 1 Temmuz itibariyle uygulanacak. Bu düzenlemeye göre Avustralya’da lisans ve yüksek lisans eğitimi sonrası çalışma izni 2 yıl, yüksek lisans araştırma ve doktora sonrası ise 3 yıl olacaktır.

2022’de uygulamaya konulan Avustralya’nın bazı alanlar için açıklamış olduğu ve genel eğitim sonrası çalışma iznine ek olarak verilen ek 2 yıllık uzatma uygulaması da sona erecek.

“Eğitim sonrası İkinci Çalışma izni programı (The Second Post-Study Work stream)” ise, “İkinci Yüksek Eğitim Sonrası Çalışma İzni programı (the Second Post-Higher Education Work stream )”olarak adlandırılacaktır. Bu program şu şekilde işlemektedir: Lisans ve lisansüstü eğitim sonrası, ilk geçici mezun vizeniz sonrası ek çalışma iznine başvuru yapabilmeniz için mezun olduğunuz yer, alan ve mezuniyet sonrası çalıştığınız yer Avustralya Hükümeti’nin bölgesel olarak adlandırdığı bir yerde bulunuyorsa, belli alanlardan mezun adaylar + 2 yıla kadar ek çalışma iznine sahip olabilir.  

Bu arada, “Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (Graduate Work stream)” de, “Mesleki Eğitim Sonrası Çalışma izni (Post-Vocational Education Work stream)” olarak yeniden adlandırılacaktır.

Yeni düzenleme ile ilgili gelen en önemli değişikliklerden birisi; eğitim sonrası çalışma iznine başvuru yapabilmek için maksimum yaşın 35 olarak düzenlenmesidir. Mezuniyet sonrası çalışma iznine başvuru yapacak adayların eğitimleri bittiğinde 35 yaşını doldurmadıkları takdirde bu çalışma iznine başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru sahiplerinin, Avustralya’nın orta ve uzun vadeli stratejik meslekler listesinde yer alan, gösterdikleri meslekle yakından ilgili bir önlisans diplomasına, diploma derecesine veya  mesleki yeterliliğe sahip olmaları gerekmektedir. Bu program için lisans ve lisansüstü düzeyde yeterliliğe sahip adaylar artık başvuru yapamayacaktır. Başarılı başvuru sahipleri 18 aya kadar çalışma iznine başvuru yaparak Avustralya’da kalabileceklerdir.

İçişleri Bakanlığı’nın Temporary Lisansüstü vizesinde (485) yapılan değişikliklere ilişkin açıklamasını okumak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Changes to the Temporary Graduate visa program – proposed 1 July 2024 (homeaffairs.gov.au)

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Adelaide Üniversitesi

1874’de kurulan University of Adelaide, Avustralya’daki en eski üçüncü üniversitesidir. University of Adelaide “Group of Eight” adı altındaki Avustralya’nın en iyi araştırma üniversiteleri arasındadır. University

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin