...

Avustralya Ulaşımı Hakkında Merak Edilenler

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Eğitim Tercihleriniz

Yeni bir ülkeye gideceğiniz zaman veya gittiğinizde günlük ulaşım ihtiyacı birçok kişinin aklında soru işareti olarak kalır. Önümüzdeki dönemde dil okulu ile veya öğrenci vizesi ile Avustralya’ya gidecekseniz ve ülkenin genel ulaşımı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu içeriğimizde Avustralya’nın toplu taşıma araçları ile ilgili detaylı bilgilerimiz yer alıyor.

Avustralya’da Ulaşım Nasıl?

Avustralya’da toplu taşıma sistemlerine çok önem verilir ve yolcular için güvenli ve temiz bir hizmet sunulur. Örneğin, Avustralya’da diğer ülkelerde olduğu gibi pencerelerden sarkan veya can güvenliği sağlanamayacak kadar dolu olan bir tren görmeniz mümkün değildir. Trenler, otobüsler, tramvaylar ve feribotlar modern ve konforlu ve klimalıdır. İstasyonlar ve terminaller 24 saat CCTV (güvenlik kameraları) ile takip edilip izlenmektedir. Hijyen çok önemlidir ve toplu taşıma operatörleri, yolcuların sağlığını ve güvenliğini her zaman sağlamak için hijyen önlemlerine katı bir şekilde uymaktadır.

avustralya deniz taksi
avustralya deniz taksi

Avustralya’da Ana Ulaşım Yöntemleri Nelerdir?

Avustralya’da toplu taşıma için en yaygın dört ana seçenek; tren, otobüs, feribot ve tramvaylardır. Bu ulaşımların şehir içinde yaygınlığı her eyalette farklılık göstermektedir. Bazı bölgelerde tren hızlı ve kolay ulaşım sağlarken diğer bölgelerde bu otobüs olabilmektedir. Ayrıca sizi kapıdan kapıya götürmek için taksilerden kiralık limuzinlere kadar özel ve genel araç hizmetleri de bulunmaktadır.

Bazı büyük eğitim kurumlarının kurum içi ulaşım sistemleri de mevcuttur. Özellikle gece geç saatlerde kampüsten ayrılmak zorunda kalan öğrenciler ve ulaşımı zor bir bölgede yaşayanlar için ihtiyaca yönelik ortaya çıkan bir sistemdir ve öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

avustralya sarı taksi
avustralya sarı taksi

Avustralya’da Toplu Taşıma Ücretleri Ne Kadar?

Avustralya’da toplu taşıma ücretleri bulunduğunuz bölgeye ve gittiğiniz mesafeye göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin Sydney’de ulaşım için alacağınız bir Opal kart ile metro, tren, otobüs, tramvay ve vapur hatlarının tamamına erişim sağlayabilirsiniz. Bu kart ile günlük olarak 16,80 AU$ sınır olarak belirlenir ve bu miktara ulaşan yolcu daha fazlası için bir ücret ödemez. Bu miktar haftalık olarak 50 AU$’dır. Bir haftada 50 AU$ kadar yolculuk yapan bir kişi, bundan sonraki yapacağı basımlar için herhangi bir ücret ödememektedir.

Bu kadar sık toplu taşıma kullanmayan bir yolcunun ise ödeyeceği miktar kullanacağı hat ve gideceği durak sayısına göre değişmektedir. Sydney’de opal kart ile metro ve tren kullanan bir yolcunun 0-10 km arası bir yolculuk için ödeyeceği ücret 3,79 AU$’dır.

Sydney’de otobüs veya tramvay ile seyahat eden bir yolcu 0-3 km arası bir yolculuk için 3,20 AU$ ödemektedir.

avustralya sydney opal card
avustralya sydney opal card

Avustralya’da Hangi Seyahat Kartları Var?

Avustralya’da her eyaletin kendi ulaşım sistemi için farklı bir ulaşım kartı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra büyük şehirlerin çoğu artık kağıt bilet yerine elektronik veya ön ödemeli kartlar kullanmaktadır. Avustralya’daki ulaşım kartları ve kullanıldıkları şehirleri ve toplu ulaşım sistemini aşağıda görebilirsiniz:

  • Sydney – OPAL CARD: tren, tramvay, otobüs ve vapurlar
  • Melbourne – MYKI: tren, tramvay ve otobüsler
  • Brisbane – TRANSLINK GO CARD: tren, tramvay ve otobüsler
  • Perth – SMARTRIDER: tren, tramvay ve otobüsler
  • Adelaide – METRO CARD: tren, tramvay ve otobüsler
  • Canberra – MYWAY: otobüsler
  • Darwin – TAP AND RIDE CARD: otobüsler

Öğrenciler En Çok Hangi Kartı Kullanıyor?

Avustralya’da öğrenciler toplu taşıma kullanmak istediklerinde herkes gibi bu ulaşımın bağlı olduğu sisteme ait bir kart kullanmak zorundadır. Toplu taşıma ulaşım kartları her eyalet için farklılık göstermektedir. Öğrencilerin eğitim için en çok tercih ettiği şehirler Sydney, Melbourne ve Brisbane olarak göze çarpmaktadır. Öğrencilerin bu şehirlerde toplu taşıma kullanabilmesi için;

  • Sydney’de Opal Card,
  • Melbourne’da Myki,
  • Brisbane’da ise Translink Go Card sahibi olması gerekmektedir.

Avustralya’da Metro Var mı?

Avustralya’da birçok toplu taşıma seçeneği bulunmaktadır. Tren ve otobüsler en yaygın kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Birçok ülkede metro hatları bizde ve Avrupa ülkelerinde olduğu kadar yaygın olmasa da Avustralya’da son dönemlerde metro çalışmaları hızlanmıştır. Sydney metrosu 2019 yılında hizmet vermeye başlamış 13 duraktan oluşan 36 km’lik bir hattır. Hattın şehir merkezinde önemli duraklara genişletilmesi yönünde çalışmalar ise devam etmektedir.

Avustralya’da Uber Nasıl Kullanılır?

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Uber uygulaması Avustralya’da da vardır. Avustralya’ya gelmeden önce Uber uygulamasını indirebilir ve Havalimanı içerisinde bulunan ücretsiz wifi seçeneğini kullanarak sürücü çağırabilirsiniz.

Ücret olarak Uber uygulaması sizi üzmeyecektir. Örnek olarak, Melbourne havalimanından Ilsc okulunun olduğu konuma gitmek istediğinizde 44.61 AU$ ila 52.60 AU$ bir ücret ödersiniz. Dilerseniz Uber’in web sitesi üzerinden gitmek istediğiniz konuma ne kadar ücret ödeyeceğinizi görebilirsiniz.

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

Akın Baran Avustralya Dil Okulu Öğrenci Görüşü

Akın BARAN – Sydney / Avustralya

Uzun zamandır hayalim olan ve gerçekleştirmek istediğim yurtdışı macerasına Avustralya Brisbane’ı seçerek başlayarak ne kadar doğru ve isabetli bir kara verdiğimi şimdi daha iyi anlıyorum.

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin