...

Avustralya Öğrenci Vizesine Başvuru Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Avustralya Öğrenci Vizesine Başvuru Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Avustralya’da İngilizce öğrenmek, sertifika ve diploma programına katılmak yada üniversitede eğitim almak için tüm uluslararası öğrencilerin öğrenci vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Avustralya devletinin Temmuz 2016 itibariyle uygulamaya koyduğu yeni düzenlemelerle öğrenci vizesine yeni bir boyut getirilmiştir.

Yeni sisteme göre hem ülkeler hem de okullar 1’den 3’e kadar derecelendirilmiştir. Seviye 1,  hem ülkeler hem de okullar için en iyi seviyedir. Seviye 1 olan ülkeler ve okulların vize risk seviyesi oldukça düşüktür. Her 6 ayda bir yapılan gözden geçirmelerle ülke ve okulların seviyesi güncellenir.

Risk seviyesinin ülke değerlendirmesine kısaca göç verme riski ve potansiyeli diyebiliriz. Mesela herhangi bir ülkede iç karışıklık çıkarsa ya da politik ve ekonomik olarak istikrarlı değilse bu ülkenin göç verme riski arttıracağı için bu ülkenin seviyesinin level 1 olarak değerlendirilmesi beklenmez. Ülke politik ve ekonomik olarak ne kadar iyi durumdaysa, sosyal refah düzeyi yüksekse ülkenin risk değerlendirmesine bu olumlu olarak yansıyacaktır; bu da o ülkeden başvuru yapan öğrencilerin vizelerini pozitif olarak etkileyecektir.

Risk değerlendirmede diğer dikkat edilen okulun risk seviyesidir. Örneğin Avustralya’da Group of 8 olarak adlandırılan dünyanın en iyi üniversiteleri listelerinde de ön sıralarda yer alan bu üniversitelerin bir çoğunun risk seviyesi level 1 olarak derecelendirilir. Bu üniversitelerden kabul alanlar eğer diğer şartları (GTE*) da taşıyorlarsa vize başvurularının onaylanma ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü bu üniversitelerden kabul almak için yüksek okul ortalaması ve yeterli İngilizce dil skoru, güçlü akademik ve iş referansları ve de öğrencinin kendini iyi ifade ettiği motivasyon mektubu gerekir. Bu üniversitelere belli akademik nitelikleri taşıyan öğrenciler alındığı için bu öğrenciler “gerçek öğrenci ” kabul edilirler ve bu da vize almayı kolaylaştıran önemli bir faktördür.

Avustralya’da İngilizce öğrenmek isteyen birçok kişi vardır. Avustralya’da dil eğitimi alabileceğiniz birçok dil okulu vardır. Bu dil okullarının bazıları Kaplan International English, Embassy English, ILSC, LSI, ELS vb. uluslararası dil okulu zincirlerinin şubeleri de olabilir. Sadece Avustralya’da belli bir şehirde tek bir okul olarak hizmet veren okullar olduğu gibi Avustralya içinde zincir olan Avustralyalı okullar da vardır. Bu dil okulların hepsi Avustralya hükümeti tarafından derecelendirilmiştir. Dil okulları da level 1, 2 veya 3 olarak derecelendirilmiştir. Eğer dil okulları tarafından kabul verilen öğrencilerin Avustralya’da eğitim almak için başvuru yaptıkları Avustralya öğrenci vizesi reddediliyorsa bu kabul alınan okulun da risk derecelendirmesini olumsuz olarak etkilemektedir ve eğer bu ret oranı yüksekse bir sonraki gözden geçirmede okulun seviyesinin düşmesine neden olabilir.

Avustralya’daki okulların % 80’i level 2 ve level 3 kategorisindedir. Yani sadece %20’lik bir okul grubu level 1 kategorisinde değerlendirilmektedir.

Başvuru yapan Türk öğrenciler açısından level 1 okul grubu minimum belge ile vize başvurusu yapılabilen okul grubudur. Ancak elçilik yine de öğrencinin gerçek niyetinin geçici amaçlı ülkeye giriş ve eğitim olduğundan emin olmak için ek belge talebinde bulunabilir.

Türk öğrenciler açısından eğer öğrenci vize alma şartlarını( eğitim ve iş geçmişi, finansal durum, Türkiye ile bağları) taşıyorsa level 1, 2 yada 3 okul grubundan herhangi birine başvuru yapsa da vize alabilir.

Vize durumunuzun ön değerlendirmesi için Avustralya Eğitim Dünyası olarak ön bir değerlendirme yaparak öğrenci başvurularını kabul ediyoruz, bu da vize alamayacak durumda olan öğrencilerimizin maddi ve manevi kayıplarını olarak ciddi olarak önlemektedir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
yds sınavı nedir

YDS Dil Sınavı Nedir?

Daha önce blog içeriklerimizde TOEFL, PTE, IELTS, Celta ve TAFE gibi dil sınavları ile ilgili bilgiler vermiştik. Bugün ise Türkiye’de

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin