...

Avustralya’dan 2 Güzel Haber Var!

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Eğitim Tercihleriniz

Avustralya’da Öğrenciler için Part-Time Çalışma Saatleri Artırıldı! 

Yüksek Öğrenim Mezuniyeti Sonrası Çalışma Hakkı 6 Yıla Kadar Uzatıldı! 

Avustralya, yurtdışında üniversite okumak isteyen birçok uluslararası öğrencinin ilk tercihlerinden biri. Bunda Avustralya’nın uluslararası öğrencilere eğitim sırasında  ve mezuniyet sonrasında tanıdığı çalışma izninin de etkili olduğu yadsınamaz  bir gerçek.

Avustralya’da özellikle covid’in de etkisiyle, ihtiyaç duyulan mesleklerdeki iş gücü açığı büyük oranda artış gösterdi. Bu açık sebebiyle Avustralya, ilk olarak çözümü öğrenciler için uygulanan “iki haftada 40 saat” çalışma iznini, 2023 Haziran ayına kadar geçici olarak “haftada 40 saat” olacak şekilde güncellemekte buldu. Bu güncellemenin amacı, gündelik işlerdeki işgücü açığını kapatmaktı ve bu düzenlemenin büyük oranda işe yaradığını da söyleyebiliriz.

Avustralya Hükümeti,  Avustralya’da eğitim alan öğrenciler için 2023 Haziran sonundan itibaren part-time yani 2 hafta süresince toplam 40 saat olacak çalışma iznini yeni düzenleme ile  48 saat olarak güncellemiştir.

Avustralya Hükümeti profesyonel alandaki işgücü açığını kapatmak için de daha köklü ve  kalıcı çözümler geliştirdi. Avustralya’da herhangi bir yüksek öğretim kurumundan özellikle ihtiyaç duyulan meslekler listesinde bulunan bir alandan mezun öğrenciler artık mezuniyet sonrası Avustralya’da daha uzun süreli kalıp çalışabilecekler.

Temporary Graduate Visa – Geçici Mezun Vizesi – Subclass 485

1 Temmuz 2023’ten itibaren uygulanmaya başlanacak olan düzenleme ile, belirlenen akademik alanlardaki öğrencilerin mezuniyet sonrası çalışma haklarına artı olarak 2 yıl eklenecek. Bu düzenlemeyle beraber mezuniyet sonrası çalışma sürelerinin;

  • Lisans dereceleri için 2 yıldan 4 yıla,
  • Yüksek lisans dereceleri için 3 yıldan 5 yıla,
  • Tüm doktora öğrencileri için ise alana bakılmaksızın 6 yıla çıkarılmasına karar verildi.

Avustralya Hükümeti, Avustralya’da eğitim görmüş nitelikli ve kalifiye öğrencilerin mezuniyet sonrası Avustralya’dan ayrılmaları yerine, Avustralya’da kalmalarını sağlayarak ihtiyaç duyulan mesleklerdeki iş gücü açığını kapatmayı ve de öğrencilerin Avustralya’da aldıkları eğitimleri pratik olarak kullanmalarını ve tecrübe kazanmalarını hedefliyor. Ayrıca Avustralya Hükümeti, gelişmiş ülkeler arasında en çok profesyonel iş gücü açığı olan 2. ülke olduğunu da belirtiyor ve bu düzenlemenin Avustralya’nın ekonomik büyümesine ve varolan potansiyeli kullanmasına katkı sağlayacağını düşünüyor.

1 Temmuz 2023’te halihazırda geçerli Geçici Mezun Vizesi (Subclass 485) bulunanlar ve 1 Temmuz 2023’ten sonra bu vize için başvuracak olanlar, +2 yıllık ek uzatma hakkı için değerlendirilecektir. Bu değerlendirmeye alınmak için uygun mesleğe sahip olup olmadığınızı ve konuyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki dökümanlardan görüntüleyebilirsiniz.

List of Eligible Occupations and Qualifications

230221 PSWR factsheet

Avustralya Hükümeti, ayrıca Avustralya’nın merkezden uzak bölgelerinde eğitimi teşvik etmek için uygulanmakta olan mevcut ek çalışma haklarının korunacağını vurgulamıştır.

Eğitim Alırken Part-time Çalışma Hakkı

Avustralya Hükümeti ayrıca, yine 1 Temmuz 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere, Avustralya’da Subclass 500 vizesi ile eğitim alan öğrencilerin eğitim alırken çalışma haklarına yeni bir düzenleme getirdi.

Bu düzenlemeye göre öğrencilerin, iki haftada 40 saat olan çalışma hakları, iki haftada 48 saat olacak şekilde artırıldı.

2023 Haziran ayına kadar geçici olarak haftada 40 saat olarak güncellenen çalışma hakkı, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren kalıcı olarak iki haftada 48 saat olacak şekilde uygulanmaya başlayacak.

Avustralya Hükümeti bu düzenleme ile uluslararası öğrencilerin eğitim alırken aynı zamanda çalışarak bütçelerine daha fazla katkı yapmalarını, iş tecrübesi edinmelerini ve Avustralya’nın iş gücüne katkıda bulunmalarını hedefliyor.

 

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

RMIT University

1887’de kurulan ve Avustralya’nın köklü eğitim kurumlarından biri olan RMIT, günümüzde ülkenin en büyük üçüncü kurumudur. Üniversite, geniş bir yelpazede lisansüstü, lisans ve meslek programları

Murdoch Universitesi

Murdoch University 1975’te kurulmuş, Perth’de bulunan devlet üniversitesidir. 3,000’i uluslararası öğrenci olmak üzere 18,500 den fazla öğrencisi bulunmaktadır. Üniversite, öğrencilerine kaliteli bir eğitim ile cazip

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin