ANA SAYFA ·   (0212) 236 57 93 ·   info@realegitim.com

Avustralya Üniversiteleri Yök Denkliği

Yurtdışında üniversite  eğitimi  almaya karar veren öğrenci ve velilerin  üniversiteyi seçerken  aklına ilk  gelen soru “ Seçilen üniversitenin YÖK denkliği var mı?” olur. YÖK denkliğiyle ilgili uygulamalarda genellikle karıştırılan iki önemli  konu YÖK tarafından tanınma ve denklik konusudur.

YÖK tarafından tanınma üniversiteler ile ilgili bir durumdur. Yurtdışında gideceğiniz ülke, üniversite, üniversitenin fiziki yapısı, kadro yapısı, eğitim uygulamaları vb kriterler incelenerek üniversitelerin uygunluğuna; daha doğrusu eğitim kurumunun üniversite vasfı taşıyıp taşımadığına karar verilir. Bir diploma için denklik başvurusu yapabilmeniz için öncelikle diplomayı aldığınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması gerekir. Genellikle
yok-300x192devlet üniversiteleri ile geçmişi olan özel üniversiteler YÖK tarafından tanınır.

YÖK denkliği ise yurtdışında okunan programın içeriği ile doğrudan ilgilidir. Yani genel olarak anlamı eğitiminiz boyunca almış olduğunuz zorunlu derslerin ve içeriklerinin, Türkiye’de aynı bölümün zorunlu dersleri, içerik ve yoğunluklarıyla uyumlu olması aranır. Bu uyum ve uygunluk varsa aldığınız diplomaya denklik verilir. Bu uyumun olmaması durumunda ise, eksik görülen dersleri Türkiye’de bir üniversitede almanız ya da denklik sınavına girmeniz istenebilir. Denklik sınavında 100 üzerinden 50 puanı almanız durumunda diplomanıza denklik verilir.

YÖK dünya sıralamasında ilk 1000’e giren tüm üniversitelere denklik verir.

Avustralya’da 39 tane üniversite vardır ve   sadece  2 üniversite özeldir ve diğerleri devlet üniversitesidir.  Avustralya’daki tüm üniversiteler dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasındadır ve YÖK denkliği vardır. Avustralya’daki tüm üniversiteler köklü bir eğitim geçmişine sahiptir ve Avustralya’da üniversite kurmak çok uzun ve zorlu bir süreçtir bu da eğitimin kalitesini arttırmaktadır.

Türkiye’de alınan diplomalar Avustralya’da geçerlidir ve eğitimini  Avustralya’da devam ettirmek herkes bir üst eğitimine devam edebilir yada geçiş yapabilir. Geçiş yaptığı takdirde tüm kredileri sayılacaktır.

Şimdi Ara
Yol Tarifi